top of page

Robert T. Kiyosaki – Byznys pro 21.století (úryvky z knihy)

Dnes přináším na blog výběr zajímavých úryvků z knihy Roberta T. Kiyosakiho "Byznys pro 21.století". Nedávno jsem toto dílo četl podruhé a jelikož je opakování stále matkou moudrosti, tak jsem si udělal několik zápisků toho nejzajímavějšího z knihy, kterou napsal tento úspěšný investor a lektor v roce 2010. I s odstupem pěti let jsou informace, fakta a vize tohoto pána stále aktuální a každý, kdo chce být alespoň zčásti finančně nezávislý (na systému, potažmo státu), může z tohoto titulu čerpat. V knize se hodně hovoří o MLM (multi level marketing), ale odpůrci tohoto podnikání nemusí hned lámat nad dílem hůl. Podstata knihy se točí kolem finanční nezávislosti, podnikání a investování. O vztazích člověk - práce - peníze - stát - svoboda.

…“aby vaše podnikání vzkvétalo, musíte vzkvétat i vy – tedy rozvíjet se.“


Jisté zaměstnání už neexistuje, stalo se minulostí.“


„Většina obyvatel Spojených států léta balancuje na hranici mezi platební schopností a totální platební neschopností, žije od výplaty k výplatě, z níž sotva zaplatí složenky a našetří jen málo do zálohy – častěji nenašetří vůbec nic. O tomto způsobu živobytí se hovoří jako o „výměně času za peníze“ a v době hospodářského poklesu neboli recese je to ten nejméně spolehlivý zdroj příjmů, jaký existuje. Proč? Protože když počet zaměstnaných lidí začne klesat, je v oběhu méně disponibilních příjmů, které by zaplatily za váš čas.“


„Domnívám se, že ve Spojených státech a v řadě západních zemí se schyluje k finančnímu propadu, jehož příčinou bude neschopnost vzdělávacího systému poskytnout studentům vhodnou a realistickou průpravu v oblasti financí.“


„Myslíte, že se o vás postará Správa sociálního zabezpečení? V tom případě také věříte, že vám dárky nosí Ježíšek.“


„V roce 1971 upustilo americké hospodářství od krytí měny zlatem. Mimochodem se to stalo, aniž to schválil Kongres, ale podstatné je, že k tomu došlo. A proč je to podstatné? Protože to znamenalo, že se najednou mohlo tisknout víc a víc peněz – tolik, kolik jsme chtěli – a ty peníze nebyly podložené žádnou skutečnou hodnotou.“


„V 50.letech, kdy General Motors představoval nejmocnější obchodní společnost Ameriky, zveřejnil tisk prohlášení GM a udělal z něj motto, které přetrvalo desetiletí: „Když se daří GM, daří se celému národu.“ Slogan ztratil svůj pozitivní nádech v roce 2009, kdy GM zkrachoval, a téhož roku uhradil stát Kalifornie své pohledávky v dluhopisech, namísto v hotovosti.“


„Počet pracujících nad věkovou hranicí 65 let se zvyšuje. Počet bankrotů roste geometrickou řadou. A řada Američanů nemá dost peněz na důchod – ani přibližně.“


„Rodiče mi vštěpovali, že k úspěchu vede jedna cesta – chodit do školy, pilně se učit a mít dobrý prospěch, aby pak člověk získal dobrou, dobře placenou a jistou práci – a ta práce se o něj už postará.“


Vaše zaměstnání se o vás dnes nepostará. Ani vláda se o vás nepostará. Nikdo se o vás nepostará. Je nové století a doba se změnila.


„Život je tvrdý. Otázka zní, co s tím uděláte? Fňukání a naříkání vám do budoucna žádné jistoty nepřinese. Stejně tak vám nepomůže nadávat na Wall Street, na mocné bankéře, na korporátní společnosti nebo na vládu.“


„Když jsou časy zlé, právě tehdy vyvstává příležitost pro opravdové podnikatele. Podnikatelé se totiž nestarají, jestli je trh v úpadku nebo na vrcholu. Vyrábějí lepší výrobky a vyvíjejí lepší postupy.“


„Když se ekonomika zpomalí, podnikání se nažhaví jako kamínka uprostřed mrazivé zimní noci.“


Většina z nás má tak vymytý mozek starostmi a okolnostmi, že považuje zaměstnávání za normální. Jenže z historického hlediska není „normální“ ani trochu, neboť chození do zaměstnání je fenomén doby relativně nedávné.“


Nápad chodit v 65 letech do důchodu dostal německý kancléř Otto von Bismarck v roce 1889. Bismarck ve skutečnosti počítal s odchodem do důchodu až v 75 letech, ne v 65, ale na tom dnes asi tolik nezáleží. Slíbit lidem, že budou od státu dostávat od 65 let věku penzi, nebyl pro Bismarckovu vládu až zas takový risk: průměrná délka života Prusů se v té době pohybovala někde kolem 45 let. Dnes se tolik lidí dožívá 80 i 90 let, že by stejný slib znamenal, že federální administrativa během jedné generace zbankrotuje.“


„Jedna věc je odsouzená k záhubě – mýtus jistoty korporátního zaměstnance na čtyřicet let dopředu.“


*

Cashflow kvadrant:


Z M


S I



Znázorňuje čtyři různé metody vydělávání peněz.


Z = zaměstnanec

Naprostá většina z nás se učí, žije, miluje a umírá výhradně v sektoru Z. Modus operandi tohoto světa je tento: Jdi do školy, pilně se uč, měj dobré známky a najdi si dobrou a výhodnou práci u nějaké velké společnosti.


S = soukromník (OSVČ)

Tento sektor je místem, kde „člověk dělá sám na sebe“ a jde za svým „americkým snem.“ Zahrnuje pestrou škálu výdělků. Sektor S může být pěkně nevděčné a obtížné místo k žití. Všichni jsou na vás zlí. Vláda, zákazníci i vaše rodina je na vás zlá, protože na ni nikdy nemáte čas. Nemáte na nic čas, protože kdykoliv si vezmete volno, přestáváte vydělávat peníze.


M = majitel podniku

Sektor M je místem, kam směřují lidé, když chtějí rozjet pořádný byznys. Od sektoru S se liší tím, že v sektoru M pracuje vaše firma pro vás, zatímco v sektoru S pracujete vy pro firmu.“

Ti, kteří žijí a pracují v sektoru M, si vytvářejí imunitu vůči ekonomickým propadům, protože mají zdroj svého příjmu pod kontrolou.“


I = investor



*

Nejméně 80 procent lidí obývá levou stranu kvadrantu. Zejména sektor Z je populární, protože se o něm tvrdí, že v něm člověk nalezne jistotu a bezpečí. Naproti tomu pravá strana kvadrantu – sektory M a I – skýtá největší svobodu.“


„V každém sektoru existují lidé, kteří vydělávají miliony, a lidé, kteří krachují.“




*

HODNOTY SEKTORU Z


„Hledám stálou a jistou práci, dobře placenou a s mnoha zaměstnaneckými výhodami.“

„Kolik dostaneme zaplaceno za přesčasy?“

„Kolik máme placené dovolené?“



HODNOTY SEKTORU S


„Když chceš, aby bylo něco udělané pořádně, udělej to sám.“

„Představitel sektoru S obvykle bývá placen provizemi nebo má určitou sazbu za množství odpracovaného času.“



HODNOTY SEKTORU M


„Hledám ty nejlepší lidi do svého týmu.“

„Lidé spadající do tohoto sektoru jsou často lidé se silným životním posláním, kteří si cení dobrého týmu a efektivní týmové práce a chtějí pomáhat a spolupracovat s co největším množným počtem lidí.“

„Zatímco člověk ze sektoru S bude zpravidla nejchytřejší nebo nejnadanější v místnosti, pro byznysmena ze sektoru M to často neplatí.“



HODNOTY SEKTORU I


„Investor miluje představu, že za něj pracují jeho peníze.“

„Dostávám 20 procent výnosů z mých aktiv.“

„V dnešním světě potřebujeme být všichni investory.“



*

Jestli chcete zbohatnout, budete se muset přestěhovat. Nepotřebujete nové zaměstnání, potřebujete novou adresu.“


„Vy jakožto podnikatel máte za úkol získat zákazníky a přimět je, aby kupovali vaše výrobky. Pokud se vám podaří přimět zákazníky, aby vám za vaše výrobky dávali peníze, dají vám investoři spoustu peněz.“


„Podle statistik 90 procent všech firem skončí do pěti let od zahájení činnosti.“


„K tomu, aby člověk vydělal peníze je potřeba mít nějaký sen, fůru odhodlání, ochotu rychle se učit novým věcem a vědět, v jakém sektoru cashflow kvadrantu se pohybujete.“


Svět je plný lidí, kteří celý život tvrdě pracovali a nejsou na tom dobře.“


„Tvrdě pracovat na vydělávání peněz nevede ke zbohatnutí.“


„Většina lidí nemá dost hotovosti na to, aby vlastní podnik založila. Dnes přijde takové založení podniku v průměru na 5 milionů dolarů. A za druhé, vybudovat svůj vlastní podnik úplně od nuly zůstává pořád tou nejriskantnější cestou ke zbohatnutí.“


„Cena zakoupení franšízy zavedené licence se pohybuje od 100 tisíc do 1,5 milionu dolarů. Mnohdy se také stává, že člověk musí platit poskytovateli licenci i tehdy, jestliže jeho pobočka prodělává.“


Pasivní (nebo-li reziduální) příjem je takový, který nepřestává plynout ani dlouho poté, co přestanete vyvíjet úsilí a vynakládat kapitál na vytvoření zdroje tohoto příjmu.“



SÍŤOVÝ MARKETING


„Nejúčinnější formou reklamy je doporučení na základě vlastní zkušenosti.“


„V síťovém marketingu nikoho nezaměstnáváš, pouze prodáváš licence jednotlivcům, kteří se stávají nezávislými podnikateli.“


Warren Buffet a Richard Branson vlastní firmy postavené na síťovém marketingu.“



*

„Abychom určili, zda se jedná o aktivum či pasivum, je důležité sledovat finanční tok (cashflow), ne nějakou abstraktní hodnotu. Jinak řečeno, generuje vám daná věc peníze, které jdou do vaší kapsy, nebo si z vaší kapsy peníze bere? Každá věc buď vydělává, nebo stojí peníze. A jestli vám to peníze nevydělává, není to aktivum; je to pasivum.“


„Už léta lidé používají své domy jako bankomaty – ručí s nimi při půjčkách, z nichž platí přečerpané limity kreditních karet, dovolené u moře, kupují si nová SUV apod. Propadli běžně rozšířenému dojmu, že váš dům je aktivum, a ne to, co doopravdy je: kreditní karta s taškami na střeše a příjezdovou cestou.“


„Jakou hodnotu má váš dům? Jaké příjmy vám váš dům přináší každý měsíc? Většinou za něj každý měsíc dost peněz utratíte – za údržbu, za opravy a podobně. Přesně to je důvod, proč váš dům není aktivum; je to pasivum.“


Když namítáte, že má váš dům hodnotu x milionů…Kdy? Až ho prodáte v nějaké hypotetické budoucí chvíli? Jenže kde pak budete bydlet? Vezmete utržené peníze a koupíte si za ně nový dům, abyste měli kde bydlet? Samozřejmě. Takže kde je ta hodnota? Kde jsou přebytečné peníze, které můžete investovat?


Když to přináší peníze, je to aktivum; když to ode mě peníze vyžaduje, je to pasivum.“


Smyslem vlastnění nemovitostí je udržet si ji jako aktivum, ne ji prodat za účelem zisku. Když si koupíte nějakou nemovitost za 1 milion a pak jí za 1,2 milionu prodáte, není to aktivum; pouze vám přinesla 200 tisíc výnosu. Abyste peníze získali, museli jste aktivum prodat. Zabili jste tím vlastní aktivum. Je to jako prodat a zpeněžit krávu.“


„Když pracujete v zaměstnání, vytváříte aktivum – jen není vaše.“


„V síťovém marketingu není hlavním cílem prodej výrobků, ale vybudování sítě lidí, kteří prezentují stejné výrobky či služby ostatním. Smyslem není, abyste vy nebo někdo jiný prodali hodně zboží; smyslem je, aby hodně lidí bylo samo sobě nejlepšími zákazníky, aby obsloužilo obstojný počet klientů a přivedlo do sítě další lidi, kteří budou ochotní dělat totéž.“


„Důvod, proč potřebujete budovat velkou síť licencovaných podnikatelů – aktivum, které vám bude generovat příjem – pasivní příjem.“


Akademické vzdělání je od toho, abyste se naučili číst, psát a počítat.

Odborné vzdělání je od toho, abyste se naučili nějakou práci za účelem vydělávání peněz.

Finanční vzdělání je od toho, abyste se naučili, jak mohou peníze pracovat pro vás, místo abyste vy pracovali pro peníze.


„Co říkal Donald Trump, když zkrachoval a dlužil 9,2 miliard dolarů: „Potkal jsem na ulici žebráka a uvědomil jsem si, že jeho cena je o 9,2 miliard vyšší než moje!“ Přesto to netrvalo dlouho a dostal se zase na špici.“


„Je to ironie. Poražený pořád kňourá a dožaduje se jistot a bezpečí – a nakonec zůstane otrokem zaměstnání a života, kde ve skutečnosti není jistého a bezpečného nic. Co je bezpečného na tom pracovat osm hodin denně pro společnost, která vás pravděpodobně za několik let s klidným svědomím vyhodí?


„Anglický básník John Donne napsal: „Zbohatnout nelze v izolaci; člověk je tak dobrý, jak dobří jsou lidé, kterými se obklopuje, se kterými mluví, pracuje a hraje si.“


„Síla netkví ve výrobku; síla spočívá v síti. Chcete-li zbohatnout, nejlepší strategie je přijít na to, jak vybudovat silnou, životaschopnou a stále se rozrůstající síť.“


„Není to otázka pamatování si a opakování „frází“ a „správných“ slov, ale rozvíjení schopností promlouvat lidem přímo do duše. To je schopnost, která nezávisí jen na slovech. To je skutečný leadership.“


„Ve Vietnamu jsem zjistil, že velcí leadeři nejsou takoví ti drsňáci, co řvou a buzerují ostatní nebo je dokonce fyzicky zastrašují. Přímo uprostřed boje jsem si uvědomil, že velcí a odvážní leadeři jsou často tišší lidé, a když už mluví, promlouvají člověku přímo do duše.“


„Bohatství není totéž co peníze. Bohatství se neměří podle velikosti příjmů. Bohatství se prověřuje časem.“


Jsem toho názoru, že podílové fondy představují nejrizikovější investice vůbec.



*

Čtyři snadné kroky na cestě k finanční svobodě


  1. Vybudovat byznys

  2. Reinvestovat zpět do podnikání

  3. Investovat do nemovitostí

  4. Nechat aktiva, aby platila život v luxusu


  1. Vybudovat byznys – podnikání je jako dítě. Potřebuje čas, aby mohlo vyrůst. I když toho času může potřebovat méně, ale může ho potřebovat i víc, trvá zpravidla asi pět let, než se libovolný podnik rozjede.

  2. Reinvestovat zpátky do podnikání – vaším cílem není nahradit své stávající zaměstnání podnikáním. To by se vám z vašeho nového podnikání stalo další zaměstnání. Až ve chvíli, kdy vaše podnikání (souběžně s HPP) začne vydělávat peníze, přistupte okamžitě ke kroku č. 2. Reinvestovat svůj nový příjem do podnikání, aby se mohlo dále rozšiřovat.

  3. Investovat do nemovitostí – smyslem koupě nemovitostí není to, abyste je prodali; smyslem koupě nemovitostí je vytvořit z nich aktivum generují příjem.

  4. Nechat aktiva, aby platila život v luxusu – svůj příjem použijete na nákup aktiv – na vybudování vaší firmy nebo na nákup nemovitostí – a pak, jakmile máte aktiva dostatečně stabilní, je necháte, aby vám váš luxus zaplatila.


*

Ti, kteří sní o minulosti...


"To jsou lidé, kteří svých největších úspěchů už dosáhli. Budou vám vyprávět o tom, jaké báječné to bylo na vysoké, jak bylo na vojně, kolik vyhráli školních přeborů ve fotbale, jak žili v mládí na farmě; ale zkuste se jich zeptat na budoucnost a nejspíš jen zavrtí hlavou a řeknou „Ale, se světem to jde z kopce.“ Člověk, který se ve svých snech vrací do minulosti, už má život za sebou. Sice není mrtvý, ale ani doopravdy nežije – a jediný možnost, jak se probrat k životu, je zasnít se.“


Chudoba je stav mysli. Klidně můžete být na mizině, ale současně zůstat bohatý na duchu, oplývat ambicemi, odvahou, odhodláním.



*

PĚTILETÝ PLÁN


„Deset tisíc hodin. Počítejte se mnou. Když budete pracovat osm hodin denně, pět dní v týdnu, dosáhnete hranice 10.000 hodin za pět let plného pracovního nasazení.


„Bill Mates strávil na střední škole 10.000 hodin programováním. Když ještě Beatles nic neznamenali a snažili se prorazit, hráli v nočním klubu v Hamburku, sedm hodin denně, sedm dní v týdnu – a celkem tam odehráli 10.000 hodin.“



*

Co tedy dělá člověka bohatým? ZNALOSTI.


„Bohatým člověka nedělá to, kolik má nemovitostí, zlata, cenných papírů, odpracovaných hodin nebo peněz; ale kolik toho ví o nemovitostech, o zlatě, o cenných papírech, odpracovaných hodinách a o penězích. V konečném důsledku zbohatnete jedině na své finanční inteligenci.“


Spořit na spořících účtech, či investovat do podílových fondů by se naučila i opice – a to je také důvod, proč je návratnost těchto investic tak žalostně nízká.

Comments


Nejnovější
Nedávné články
Archív
Tagy
bottom of page